Tomb Raider Next Generation
Core Design/Eidos Interactive


+   konečne sa udiali toľkokrát ohlasované radikálne zmeny v engine, noir nádych, grafika
  -   Lara, hw náročnosť

Tomb Raider: The Last Revelation mal byť posledným dielom TR série, ako ju poznáme dnes. Core Design ho dokončil ale "príliš skoro", preto uvidel svetlo sveta zlepenec menom TR: Chronicles. Mal to byť práve on, ktorý mal pripraviť živnú pôdu pre film s hlavnou hrdinkou. Ale natáčanie filmu sa predlžovalo a predlžovalo až sa tak predĺžilo, že TR "5" svoj účel vlastne nesplnil, pretože film vyšiel až o pol roka neskôr. Dnes sa ale bližšie pozrieme na Tomb Raider Next Generation, dielko, ktoré by malo byť konečne východiskom z bludného kruhu pseudovylepšovaní takmer 5 rokov starej hry.

V prvom rade by sme si mali ujasniť pár vecí. TRNG nie je remake. TRNG je celkom nová hra určená hlavne pre starších hráčov. A ešte niečo TRNG sa asi TRNG volať nebude...
Lara v štvrtom dieli nezomrela. Zo zasypanej kobky ale nevyšla úplne nepoznamenaná. Prišla o, alebo lepšie povedané zabudla na svoj predchádzajúci život príslušníčky "high society" a stalo sa z nej obyčajné, pekné, dievča. Minulosť si ju ale veľmi rýchlo našla (môj minitip: Von Croy?), a tak je počas návštevy priateľa v Paríži obvinená zo zločinu, ktorý nespáchala a kolotoč záchrany holého života spojenej s očistením svojho mena sa pomaly roztáča.

Celý prvý akt sa teda bude odohrávať v Paríži. Okrem tichoplíživej stealth akcie (ak si dobre pamätám, tak naposledy použitej asi v TR3 - High Security Compound...) by sme sa mali pozrieť aj do známeho Musée du Louvre, samozrejme, nie cez deň ako nejaký obyčajný turista, že.
Hra obsahuje ešte ďalšie tri akty, pričom sa o nich vie iba toľko, že ten druhý by mal klásť dôraz najmä na akciu, tretí naopak na riešenie puzzlov a obľúbených priestorových hádaniek, no a ten štvrtý sa svojou náplňou bude asi najviac podobať pôvodnému konceptu Tomb Raidera.
Možno si poviete, že 4 úbohé akty nie je nič extra, ale berme to tak, že "asi" budú o niečo rozsiahlejšie ako úrovne v Last Revelation, a to ešte môžeme byť radi, že Core upustil od ich postupnej distribúcie po inete.

Nebude naškodu, ak si ešte raz pripomenieme tvrdenie autorov, že TRNG nebude "ďalší" TR, ale celkom iná hra - teda že sa už nebudeme pohybovať v rôznych chrámoch alebo kobkách, ale vo viac-menej reálnom prostredí. (ehm, nikomu to nehovorte, ale toto ešte nie je isté; Eidos je moloch na slovo vzatý - hrabe, kde môže. Všetko závisí od úspechu filmu, ak budú diváci vo vytržení a budú chcieť prídavok indianajonesovskej akcie, tak bude TRNG obsahovať aj tie kobky:)
Keďže sa TRNG dištancuje od klasických TR kulís, povieme si niečo viac práve o tom jeho reálnom prostredí. V prvom rade zabudnite na štvorcové, prípadne trojuholníkové plošinky. Ako som už v úvode povedal, hra sa zameriava na staršie hráčske publikum, a tak sa z plošinovky/3d akcie mení na dark (noir) adventúru/3d akciu, do ktorej by asi kockové kamene nepasovali. Okolie by teda malo byť veľmi realistické, detailné a prirodzené, so zaoblenými "organickými" tvarmi. Tiež úrovne budú oveľa bohatšie - interaktívnejšie než tie zo starších TR, napríklad by mali byť prístupné celé domy, do ktorých sa bude dať dostať - hoci rozbitím okna. Takisto bola kompletne redisignovaná postavička hlavnej hrdinky, ktorá teraz vyzerá lepšie (5000 miesto starých 500 polygónov), ale podľa môjho súkromného a absolútne nepodstatného názoru je "stará" Lara krajšia:) Veď si pozrite obrázok...

Ovšem nezlepšila sa iba grafika slečny Croftovej. Už z veľmi ranných pracovných screenov bolo jasné, že grafika asi bude patriť medzi hlavné devízy nového Tomb Raidera. Sony určite dobre zaplatila Eidosu, aby hra vyšla najprv na jej PS2 a hlavne predviedla, čo nová konzola, ktorej predaj (najmä vďaka ešte stále pretrvávajúcemu nedostatku poriadnych hier) pomalilinky klesá, dokáže. A niet sa čo Sony diviť, TRNG bude asi naozaj jiné kafe. Čoraz viac hier sa snaží svojou kamerou a strihom priblížiť tej filmovej/ému a nebude to inak ani v tomto prípade. Po MGS2 tu tak máme ďalšieho kandidáta na prvú cenu pre hru - umelecké dielo. To som možno prehnal, predsa len je to mainstreamový TR, ale musím uznať, že realizmus (aj v hrách obecne) stojí určite za hlbšiu analýzu už len kvôli presvedčivým výrazom tváre (nie je to síce FF: The Spirits Within killer, ale aj tak poteší) a profesionálnej práce kamery snímajúcej možno tú najdokonalejšiu animáciu pohybov v hrách vôbec...

Celkom na záver som si nechal ešte dve pozoruhodné novinky. Prvou je prítomnosť druhého PC (playable character:) Curtisa. Keďže sa nachádza v podobnej situácii ako Lara, ich cesty sa viackrát osudovo pretnú a my, hráči, tak budeme mať možnosť zahrať si časť hry aj v koži tohto chlapíka. Curtis ale nebude iba taký obyčajný sidekick, bude to prepracovaná osobnosť so svojou minulosťou a budúcnosťou, ktorú vidím asi v ďalšej Coráckej optimistickej sérii The Adventures of Curtis...
Druhou, ešte o kúsoček viac pozoruhodnejšou novinkou, bude prítomnosť primitívnych RPG štatistík. Takto - samozrejme žiadne tabuľky v TRNG nenájdeme, ale Lara si tréningom bude môcť vylepšovať svoje schopnosti. Modelová situácia: som Inteligent, a tak viac premýšľam, skáčem a utekám, než strieľam. Tým pádom nebudem vedieť tak presne strieľať, ale dostanem sa na také secret places, na ktoré sa Barbar, ktorý zase viac strieľa, nikdy vďaka svojim skillom nedostane (napríklad tam nedoskočí).
Celkom zlaté, nemyslíte?

Tak to je asi všetko, čo som vám chcel dnes prostredníctvom tohto článku povedať, moja naozaj posledná informácia teda bude, že hra je plánovaná na november roku 2002.