Star Trek: Voyager - Elite Force
Raven Software/Activision


+   grafika, zbrane, Star Trek, Seven of Nine
  -   doomovka (je to vôbec zápor?)

Fenomén Hviezdneho trekingu pomaly, ale o to intenzívnejšie, prenikal do sveta počítačových hier až ho nakoniec celý pohltil. Síce to nie je až také vážne, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale je pravda, že každý rok spatria svetlo sveta aspoň dve hry, ktoré majú vo svojom názve Star Trek. Zdanlivo by sme tak mali mať tentoročný nášup vyčerpaný (Hidden Evil a Armada, a to nepočítam Klingon Academy a New Worlds), ale to by nesmelo platiť to druhé pravidlo... Len čo vyjde nová verzia nejakého enginu už sú v Paramounte celý nažhavený na tvorbu ďalšej hry, ktorá by ho využila. Takže po Star Trek the Next Generation: Klingon Honor Guard tu máme jeho nepriameho nasledovníka s iba o málo menej komplikovaným názvom.


Borg: You will be asimilated!

70,000 svetelných rokov ďaleko od domova sa loď s kapitánkou Janeway, Voyager, snaží prekonať útrapy nepriateľského Delta kvadrantu s všade číhajúcimi Borgami a uvidieť Zem ešte raz. Preto podstúpila riskatný plán a rozhodne sa letieť naprieč neznámym, človekom nikdy nepreskúmaným, územím, aby okolo roku 9400 (nášho letopočtu) konečne pristála na našom rodnom kameni. Musíte uznať, že sa v svete Star Treku vyznám celkom dobre na to, že nie som trekkie... (uznalé pokyvovanie davu) Ups, to som nemal, teraz som sa asi zbavil všetkých fanúšikov seriálu (a filmov), ktorý znechutene prestali čítať a warpom 9 odsurfovali na inú stránku. Nebojte sa, keďže do vesmíru vytvoreného geniálnym Roddenberrym vidím asi ako EDO do matiky, vykašlem sa na omáčku okolo a pristúpim ku kladom tejto doomovky. Aj keď o Siedmej z Deviatich by sa písalo... dobre už dosť.

Prvým kladom a hlavným dôvodom, prečo píšem toto preview, je celkom veľká nádej na úspech Elite Force. Je to prvá hra z veľmi populárnej odnože ST, ST: Voyager, a tak síce neuvidíme Picarda ani Data, ale aspoň sme zostali ušetrení šarmu a hereckých výkonov Cmdr. Rikera... V hre sa tak stretneme so všetkými dôležitejšími postavami, ktoré vystupujú v seriáli (áno, aj so Siedmou z Deviatich), ako aj s ďalšími zástupcami (nielen) Federácie. Po výbere mena a pohlavia si môžete s Tuvokom prejsť ovládanie hry v hologramovej miestnosti, alebo sa rovno vrhnúť na borgskú Cube a zachrániť ostatných členov výsadku roztrúsených po celom nepriateľskom území. Váš hrdina (hrdinka) je totiž členom (členkou) Hazard Teamu, ľudí (tu by bolo namieste použiť skôr výraz humanoidov) špeciálne vycvičených práve na takéto zásahy. Samozrejme je to doomovka, takže vaša motivácia nie je až taká dôležitá, ale musíte uznať, že Raveni príbeh neodflákli, a to je ďalší dobrý bod.


Nie!!: Čo myslíte típol som toto ja?

Celá hra je postavená na engine z Quake 3, a tak je o grafiku prostedia a postáv postarané priam kráľovsky. Síce si hru na konfigurácii v červenej tabuľke nezahráte, ale čo by sme neurobili pre Siedmu z Deviatich. (Sľubujem, že toto bola posledná narážka na blondýnky.) Grafika je totiž úžasná. Je to podstatný rozdiel oproti obstarožnejšiemu Unreal enginu, nielen v modelovaní rôznych komôrok a miestností, ale aj v pohyboch postáv a rôznych maličkostiach, o ktorých si povieme nižšie. Okrem prekrásnych efektov streľby a teleportovania, sú to také detailíky, ako pohyb úst pri rozprávaní, artikulácia pomocou rôznych giest a určite si pamätáte, že keď ste pri rozhovoroch v Half-life odišli o kúsok ďalej, vedec (alebo policajt) rozprával do prázdna - v Elite Force sa za vami osôbka, s ktorou kecáte stále pozerá, buď otáča hlavou, alebo sa plynule pohne tak, aby vám stále videla do xichtu.


Komix: Možno ho nevidíte, ale je tam. Bezbranný Borg. (vľavo) Tu máš, chytaj elektromagnetický impulz! Mŕtvy Borg. (že by ten obrázok vpravo?)

Ale už viackrát som vás upozornil, že je to doomovka, a keďže medzi ne nezaraďujeme Half-Life, musí vám byť jasné, že od Elite Force nemôžeme očakávať moc interakcie s prostredím. Hrá sa na pevné levely, na vracanie sa späť zabudnite. V každej lokácii máte pevne dané úlohy a po ich splnení sa presunite ďalej, až kým nebude nepriateľ vyhladený, alebo kapitánka spokojná. Z toho vyplývajú všetky nedostatky hry, lineárnosť sa už predsa nenosí... Samozrejme toto bol iba môj skromný úsudok z hrania pár (doslova) levelového dema - plná verzia bude obsahovať 40 úrovní (a 9 zbraní s dvoma módmi streľby - to len tak na okraj), a tak optimisticky verím, že sa v hre nejaké zvraty vyskytnú. Na verdikt si preto pekne počkáme (počkáte) do septembra, kedy by mala vyjsť plná verzia. Zatiaľ to vidím na veľmi sľubnú hru z prostredia Star Trek, ktorá sa ale hrou roka nestane. (Ak chcete o hre roka niečo vedieť, tak si prečítajte toto )

Hardwarové nároky
Konfigurácia Rozlíšenie Poznámka
  Pentium 200 MMX, 32 MB RAM, VOODOO2 12 MB     512 x 384    trhá
  PII-300, 64 MB RAM, 16 MB 3D karta     800 x 600    doporučená konfigurácia