Half-Life: Opposing Force
Gearbox/Sierra


+   starý Half-Life + nové zbrane, príbeh a hlavný hrdina
  -   škoda, že nie je zadarmo

Na túto hru som sa tešil ako malý chlapec - kvôli demu som si kúpil Level CD. Táto hra ma dokonca rozplakala, keď som zabudol Level CD v obale, ktorý som dal EDOvi a ktorý som opäť uvidel až o päť dní. Sami teda vidíte, že Half-Life: Opposing Force (ďalej OF) je moja srdcová záležitosť - pred tým, než som ju konečne mohol hrať, som si vytrpel naozaj veľa. Je síce pravda, že multiplayer som okúsil dávno pred vydaním dema, ale ten ma iba navnadil na hru pre jedného, ktorá, ako všetci vieme, je najlepšia práve v Half-Life.


Ach, tí autori: Trošku "vylepšený" obrázok, ktorý uvidíte počas inštalácie.

Ako ste si asi všimli, OF nenazývam, podľa mňa hanlivým, slovom datadisk, ale zvolil som omnoho príhodnejší názov - hra. Možno slovíčkarenie, ale určite oprávnené. OF totiž najviac zo všetkého pripomína celkom novú hru a so "starým" Halfom ju spája jedine prostredie a námet. Hmm... teda vlastne iba námet. Síce sa pohybujete v lokáciách známych z Halfa, rozdiel je však v tom, že ste tu akosi na druhej strane barikády (veľmi veľmi voľný preklad "opposing force" ). V tele Adriana Sheparda, poručíka (nie som si istý) špeciálnych jednotiek, známych to tvrďákov v maskáčoch, sa vydávate do nejakých laboratórií Black Mesa, z ktorých vraj treba zachrániť vedcov. Ako sa vaše rozkazy zmenia, už viete z Halfa, v OF ale nebude vašou úlohou vyčistiť úrovne od mimozemšťanov alebo vedca Freemana, hra sa viac-menej drží pôvodného konceptu Halfa, a to je prežiť.

Ale aby som neprebiehal. Po nie celkom čistom pristáti ste ako jediný vyšli z vašeho výsadkového lietadla/helikoptéry (Osprey) živý, inak povedané, máte všetky končatiny na správnych miestach. Len čo sa trošku pozviechate, stane sa vašim hlavným cieľom návrat domov. Preto sa v duchu hesla dvaja sú viac ako jeden, ktoré som si práve vymyslel, vydáte hľadať zbytky vašich priateľov roztrúsené po okolitých kopcoch. škoda len, že demo je také krátke, a tak sa z neho vlastne nič nedozviete, je to taká jednohubka. Po vynikajúcom a celkom rozsiahlom Half-life: Uplink deme, tak prichádza iba akési zakrpatené "The best of OF", v ktorom si prežijete celý úvod hry, časť, v ktorej stretnete medika a chlapíka s autogénom, aby to napokon všetko skončilo, keď nájdete ťažký guľomet. To je pre mňa dosť málo, a preto som sa po dohratí opäť rozplakal . A potom že hry sú iba studené a násilné...


Suchý popisok: Vľavo medik, vpravo autogénman.

Pretože chcem, aby vás tento článok aj nejako duchovne obohatil, v nasledujúcom odstavci podrobne opíšem zmeny, ktorými sa OF líši od hry, ktorá je potrebná na jej spustenie (táto zátvorka je pre totálnych hlupákov [bez komentára]: OF je datadisk, čiže na svoje spustenie potrebuje mať na disku nainštalovaného plného originálneho Halfa => v tomto odstavci vám poviem, čím sa OF líši od pôvodného Halfa...). Prvé, čo si všimnete, je nové menu. To vás ovšem asi veľmi nezaujíma, a preto prvou väčšou zmenou sú, v datadiskoch tak populárne, nové zbrane. Ich počet sa zdvojnásobil, pribudli dve nové kategórie skrývajúce sa pod číslami 6 a 7. Najprv získate francúzsky kľúč, neskôr nožík, ktorý je najlepšia - ultimátna zbraň na blízko. Potom nasleduje Desert Eagle na sedem nábojov, v druhom režime je o niečo menej účinnejší ako kolt z Halfa. Po zabití pár policajtov sa vám dostane do rúk klasická automatická pištoľ, ktorej muníciu využijete po získaní samopalu od špeciálnych jednotiek. (Teraz mám na mysli tých rýchlych zabijakov v čiernych priliehavých oblečkoch). Tento spolu s brokovnicou, granátmi, pištoľkou, výbušninami a trip mines zostal nezmenený. V deme sa ešte stretnete s ťažkým guľometom, ktorého 50 nábojov nestačí ani na tri sekundy streľby. Keď si datadisk kúpite, v ďalších leveloch sa stretnete s perfektou odstreľovačkou, ktorá je na rozdiel od kuše použiteľná aj v prvom móde, ďalej s teleporterom a obdobou stále sa dobíjajúceho muchometača - bleskometačom. Cudzácke zbrane tu zastupuje aj vrhač spór, ktorý nahradil raketomet. Všetky zmeny v arzenále som uvítal, nové zbrane sú naozaj dobré, do vašej výbavy dokonca pribudlo zvieratko, ktoré si určite pamätáte ako, prilepené na strop a s jazykom siahajúcim až po zem, šmátralo po nejakom vhodnom obede.

Ovšem nezmenil sa iba príbeh a nepribudli iba nové zbrane, zmeny nastali aj v samotnej hre. Kým ste sa v Halfe museli starať iba o dôležitých vedcov, tu máte na starosť niekedy aj štvorčlennú skupinku vojakov. Ich schopnosti určujú ich špeciálne použitie, a preto smrť kľúčovej postavy znamená okamžitý koniec vašej misie. Takto odpadá zbytočné zakysnutie, keď sa trápite s problémom, ktorý napríklad bez medika nevyriešite. V hre sa postupne stretnete s už spomínaným medikom, ktorý lieči vás a aj ostatných vojakov, potom je tu chlapík s autogénom, ktorý dokáže "odomknúť" zamknuté dvere a napokon černoch s ťažkým guľometom. Mne sa najviac páčilo práve to otváranie dverí autogénom, ktoré prebieha nasledovne: chlapík si najprv niečo zamrmle, od cigarety si zapáli autogén (!), prepáli dvere a efektne ich vykopne, aby ho potom rozstrieľal guľomet na fotobunku... Autori správne pochopili, že OF má byť viac akčná hra ako stratégia, v ktorej máte na pätách neustále nalepených desať vojakov, preto sa po určitej, s vami odohranej, epizódke vaši zverenci odoberú do večných lovíšť nejakým zvlášť vypečeným spôsobom.


Mäkké pristátie: Hmm, niekto tu nemal moc dobrý deň.

Žiaľ, to boli všetky novinky, s ktorými sa v deme stretnete. Teraz by teda malo nasledovať zhrnutie, prípadne moje odporúčanie. Pretože ale recenziu píšem ja, pripravil som si pre vás menší bonus (no, zbohom...:). Je to môj názor na multiplayer nielen v OF. Keďže som hral aj Quake 3 Arena, aj Unreal Tournament, môžem Half respektíve OF porovnávať aj s týmito titulmi. Unreal vypadol už v prvom kole, kvôli zlej atmosfére a mizernej zábave (oproti ostatným). Quake je ale trošku tvrdší oriešok. Hra ma bavila, ale ak ste v Arene naozaj dobrí, neznamená to, že uspejete v Halfovi. Quake je totiž omnoho rýchlejší, zbrane sú síce bez secondary attacku, ale sú omnoho smrteľnejšie. V Halfe začínate so slabou pištoľkou a páčidlom, v Quakeovi máte samopal a náramkovú motorovú pílu. Strielanie do hlavy má väčší zmysel iba v Halfovi, tak isto secondary predurčuje túto hru, aby sa stala pomalšou - nie ťažkopádnou, skôr premýšlavejšou. Osobne mi to viac vyhovuje, preto sa mi Half po sieti páči viac ako Q3, ale vravím, je to len vec vkusu. Ručím vám však za to, že ak raz okúsite Halfa (je úplne jedno či OF alebo obyčajného... aj keď podľa mňa je OF... - dobre už som ticho) po sieti, nebudete chcieť hrať nič iné. Hlavne vďaka modifikáciám ako je Counterstrike alebo super páčidlovým orgiám (čau Martin) je to naozaj vrchol (zábavy predsa...)(Zábavy? Vážne? EDO).

Hardwarové nároky
Konfigurácia Rozlíšenie Poznámka
  Pentium 200 MMX, 32 MB RAM, VOODOO2 12 MB     800 x 600    plynulo