Novinky  3

    4x4 Evolution
    Asterix: Gallic War
    Airfix Dogfighter
    Heavy Metal: F.A.K.K.2
    Hellboy
    Roland Garros 2000
    Superbike 2001
    Tony Hawk's Pro Skater 2
    V-Rally 2 Expert Edition

4x4 Evolution
Absolútne priemerná hra. Hoci som sa na ňu tešil už od vydania prvých obrázkov, demo schladilo moje vrúcne očakávania. Takže 4x4 Evolution je klasická akčnosť, ktorá sa hrá na simulátor terénnych áut a džípov (čo je vlastne to isté, ehm ). Začneme s kladmi, na ktoré som narazil počas hrania. Hra je prekvapujúco rýchla aj na mojej dvestovke, grafika je vo vyšších rozlíšeniach veľmi uhladená, od kolies dokonca odskakujú kamienky, ktoré potom zostávajú na trati...

Na druhej strane "HUD" je vyriešný veľmi neprakticky a trate sú dosť o ničom. Ochutnajte demo a čakajte na plnú verziu, pretože už teraz je jasné, že pochová majkrosofťácky Monster Truck Madness 2, hoci to najlepšia hra na svete nebude.

Airfix Dogfighter
Airfix má troch rodičov - Unique Development Studios, Paradox Entertainment a Vision Park. Prečo to sem píšem? Aby ste si uvedomili, že aj tri absolútne neznáme týmy dokážu urobiť takú zábavnú hru, akou Dogfighter bezpochýb je (a píšem to sem aj preto, lebo sa mi nepodarilo zistiť, kto je distribútor, kto výrobca a čo tam dopekla robí ten tretí).
Z obrázkov si možno tí mudrejší domysleli žáner - akčný simulátor lietadielok, ale prekvapilo ich asi prostredie. Ono je to všetko nejako väčšie. Áno, je. Pilotujete totiž modelárske kity (..., ktoré ale nemajú nič spoločné s čiernym autom Miča Bjukenena - ja som vždy vravel, že je to Fín (podobne ako Kika Hajkinken, Schumi rulez! (nielen kvôli podobnosti našich nickov) (nejak som to tu prezatvorkoval ;)) a pozri ho - dôkaz!). V deme oželieme malovanie týchto zmenšenín plechových vtákov z prelomu prvej a druhej polovice 20. storočia, obídeme sa aj bez ostatných trinástich lietadielok, dokonca prežijeme aj absenciu editoru, postačí nám aj zlomok so sľubovaných desiatich zbraní a tú jedinú misiu prejdeme na jediný záťah za päť minút.

Zrada! Zrada kričím a samozrejme, mám pravdu (ako vždy, to si zapamätajte a aj ty, EDO . Demo vás bude TAK STRAŠNE baviť, ale je TAKÉ KRÁTKE. Nie, nepomôže vám hranie znova, stanete sa posadnutými a zúfalo očakávajúcimi, vašou jedinou nádejou je zmilovanie sa vyššie spomínanej trojky (alebo inej trojky, ktorá je "tak trochu" svätá...) a vydanie plnej hry. Dovtedy doči! (dočítania -smw (shumadeword, to vám musím všetko vysvetlovať?! ))

Asterix: Gallic War
Francúzski komixoví hrdinovia sa po dobytí televíznej a filmovej obrazovky konečne dostali aj na počítačové monitory. Z dema som toho veľa nepochopil, Asterix: GW totiž nie je obyčajná hopsajda. Skôr by som ju nazval osekaným Shogunom z galského prostredia s akčnými vložkami. Takže popri pohodovom dobýjaní územia sa niekedy musíte prevteliť do jedného z dvoch hrdinov a zahrať si bowling alebo hod kladivom s Rimanmi, eventuálne prejsť určitý úsek v klasickej 3D plošinovke. Strieborné cédéčko by malo vyjsť niekedy v októbri v réžii firmy, ktorá má v znaku dúhového pásavca a veľmi čudné meno, čiže... (áno, presne tá).

Heavy Metal: F.A.K.K.2
Tak si to ujasnime: nová Lara to nie je, krajšia ovšem je, QIII engine je naozaj úúúžasnýýý, ale na normálne hranie budete potrebovať minimálne tristovku so 64 MB RAM a poriadnou 3D kartou. To je dôvod, prečo nečítate preview, ale iba tento mini článoček. Áno, áno hodil by sa apgrejd. (Heslo: pomôžte redaktorovi - pošlite mu peniažky.) To je asi všetko, čo som chcel napísať, a tak si prezrite obrázky od tvorcov a moju supercool tabuľku, ale nezabudnite - bez poriadneho PC si (žiaľ) ani neškrtnete.

PS: Nechcem vyzerať ako nadržaný úchyl, ale mám taký pocit, že sa jej trasú...

Hellboy
Hellboy je hra podľa drsného amerického komixu. V koži Pekelného chlapčeka sa snažíte zachrániť svoju kolegyňu zo spárov zla, koncentrovaného do podoby rôznych zombíkov, príšer a inej hávede. Engine akoby z oka vypadol tomu z Resident Evila alebo Dino Crisis, čiže žiadne grafické ani ovládacie hody sa nekonajú, ale hra zase pôjde každému.

Hellboy si to capká po cintoríne a vrtí chvostom (!), niekedy stretne nepriateľa, zapne sa akčnejšia muzika a po likvidácii "problému" sa zase všetko vráti do pôvodných kolají - prepínania pák a hľadaní kľúčov.
Plná hra to nebude mať vôbec ľahké, na trhu je veľa technicky omnoho lepšie zvládnutých hier s podobným námetom (Nocturne a očakávaný Blair Witch s Alone in the Dark 4), jej jedinú šancu vidím v pútavom príbehu, ovšem to z dema nazistíme, že. Takže vyčkajte času. (Doporučujem krátiť si ho hraním tohto celkom dlhého dema.)

Roland Garros 2000
Nové pokračovanie našeho starého známeho tenisu, neprináša okrem kozmetických zmien v grafike a gameplayi nič nového. Demo zaujme nejmä hrou pre dvoch na jednom počítači, ovládanie sa nezmenilo, tenisti sú stále vymyslení a grafika je zubatejšia než minule. Pre francúzofilov je jedinou dobrou správou fakt, že je demo celé vo francúzštine (a to je dosť cool, nie? ).

Superbike 2001
Nová verzia simulátoru motoriek od EA Sports vyzerá byť opäť najlepšia. Ak chcete vedieť viac, prečítajte si moje preview na Suprebike 2000, ktoré mimochodom nemalo obrázky (a to je vlastne jediný dôvod umiestnenia tohto skoro odstavca do Noviniek) a do zhrnutia si domyslite lepšiu grafiku a pády.

Tony Hawk's Pro Skater 2
Po masívnom úspechu na plejstejšne sa táto našlapaná hra dostane aj pod naše tuhé kostnaté prsty privyknuté na mačkanie klávesnice. Simulátor skejtera, pardón sk8era, je ohromná zábava. Preč so všetkými snowboardami a freestyleami, Tony rulez! Takže v deme máte k dispozícii dvoch zo sľubovaných trinástich borcov (a dúfam, že aj borkýň), s ktorými si môžete zagrindovať (to čumíte, ako sa vyjadrujem - ale nebyť dvoch mojich kamarátov, nikdy by som o thps nepočul a thps2 by som pravdepodobne nikdy nehral, a tak zostal aj bez tých "odborných" výrazov. Takže - Hoši děkujem! ) na geniálne poskladanom parku v Marseille. Grafika ujde, postavy vyzerajú ako ľudia a dokonca sa tak aj chovajú! Motion capturing je jedným slovom gr8 . Triky sú absolútne geniálne, ak ste z oboru predstavte si dokonalú deväťstovku, gymnastic plant, alebo rôzne kickflipy, či nosegraby atď, atď. Ak sa vám trik nepodarí, nezúfajte, ešte stále si môžete pozrieť dokonale vymodelované pády na chrbát, na xicht alebo na guľky (!). Krvička vesele strieka, ale kolená oškreté nie sú. Hm, škoda.

Poďme ale ďalej, ovládanie je totiž tiež zvládnuté na jedničku, a tak je škoda ho tu nespomenúť. K dispozícii máte tri tlačítka na grind (slide), kick a grab, ktorých kombinovaním spolu s kurzorovými klávesmi alebo ich vzájomnou kombináciou získate tie najlepšie triky (od 50 000 bodov vyššie), ktorými sa môžete vychvalovať (Nie, nikoho nebudem zdraviť, ja si tu iba pekne v kľude liečim svoje komplexy...) pred ostatnými menej skúsenými. A tak sme sa dostali až k tým prekliatym bodom. Za každý dobre predvedený trik získavate body, v deme je sprístupnený práve ten mód hry, v ktorom je syslenie bodíkov počas dvoch minút vašou jedinou úlohou, a keďže je podľa vyššie spomínaných znalcov táto časť najlepšia z celého thps, myslím, že demo sa určite oplatí vyskúšať.
Do plnej hry nám autori sľubujú editor parkov a stovky nových trikov, dúfam, že sa im podarí vychytať pár mušiek obletujúcich toto demo (na niektorých miestach sa ozývajú nelogické zvuky, no a hlavne to zabáranie sa v snehu (resp. v betóne ) a my získame zase jednu čisto odreagovávaciu hru.
PS: Ešte niečo české - k8onaut. No, nie som super? (Som .)

V-Rally 2 Expert Edition
Kto by to bol povedal, že táto konverzia z plejstejšnu bude taká vydarená. Naozaj, V-Rally síce nedosahuje kvalít kolinmekrejreli dvojky, ALE. Ale na rozdiel od premakaného a ultrarealistického simulátoru poskytuje tento akčný počin omnoho viac zábavy aj pre tých menej zažratých do tematiky rally. A to ešte nie je všetko - tieto dve hry sú si nepodobné až hrúza. Po pozretí obrázku vysvetlím...

V-Rally 2 je strááášne rýchle, aj na mojej pravekej mašine všetko fičalo aspoň 40 fps v rozlíšení 800 na 600. To je dosť veľká zmena oproti druhému pokračovaniu kolina, s ktorého trailerom mal môj kompík nemalé problémy. Grafika V-Rally je trošku jednoduchšia, ale zasa hýri množstvom detailíkov. Diváci prebehujú cez cestu, nad ich hlavami sa vznáša rogalo a pozdĺž celej trate sú vysadené bitmapové kríky, rastliny a stromy. Ako som už naznačil, hra je omnoho akčnejšia. Auto síce pláva, prekotiť sa je takmer nemožné a ani sebesilnejší náraz nevyvedie jazdca z rovnováhy, ale to nič nemení na tom, že hra je veľmi zábavná, a tak sa dá hrať ako oddychovka - nie je treba sa stresovať a jazdiť s plynom na podlahe a jazykom na koberci, ako je to zvykom v McRae Rally .
Demo doporučujem vyskúšať hlavne majiteľom pomalších počítačov, tí by totiž mali dať prednosť práve tejto gameske pred geniálnym ale hardvérovo náročným Colin McRae Rally 2.