Novinky  2

    Army Men: Air Tactics
    Earth 2150
    Ford Racing
    Shadow Watch
    Soldiers of Fortune

Army Men: Air Tactics
Po dobrých skúsenostiach s obyčajnými Army Men som k novému dielku 3DO pristupoval s optimizmom. Moja nálada sa zlepšila, už keď som preslabikoval názov (vidíte, čo sa v tej škole všetko naučíte) a vydedukoval, že pôjde o niečo, čo súvisí so vzduchom - jeden z mojich obľúbených žánrov od dôb Desert Strikeu. Tešil som sa, že hra bude kombinovať svet mikromašín so zábavnosťou už spomínaného DS a krvavosťou plastových bitiek. Ako iste viete - teda ak ste hru skúsili - je to iba môj nenaplnený sen.
Takže aká je skutočnosť? Ovládanie je potomok neprehľadnosti a určite sa nestane synonymom slova user-friendly. Helikoptéra nemieri automaticky, a tak musíte vždy pracne obletovať svoj cieľ za asistencie nepriateľských guľometov a raketometov. Ale to vás určite nerozhodí, lebo váš vrtuľník je len veľmi ťažko zničiteľný, a aj preto sa mi bez väčších ťažkostí podarilo prejsť demo na prvýkrát. Ak má byť demo vizitkou budúceho produktu, tak ma tento počin vôbec nepresvedčil o kvalitách plnej verzie a od kúpi by (nie že by som si chcel AM:AT niekedy kúpiť) ma skôr odradil .

Earth 2150
Druhý diel populárnej neamerickej stratégie je tu a rozhodne stojí za vaše vyskúšanie. V prvom dieli bolo síce množstvo nových nápadov, ktoré trošku oživili upadajúci žáner realtime stratégií, ale grafika nestála za veľa, a preto sa hra nestala novým C&C. Chlapci z Topware sa to v Earth 2150 rozhodli napraviť a myslím, že sa im to vskutku podarilo. Veď posúďte sami. Trojrozmerný svet snímaný pohyblivou kamerou zo skoro ľubovolného uhlu, plne deformovateľný terén, striedanie dňa noci, realistické osvetelenie nielen budou, ale aj všetkých vozidiel, krásne výbuchy, dážď, sneh, šumiace lesy a tečúca voda.
Grafika ale nie je všetko, lenže Earth 2150 má aj to ostatné - opať tri strany s trošku podobnými (funkciou) jednotkami a stavbami. Zvuky sú na solidnej úrovni, výbuchy bučia, ľudia kričia. Nechýbajú ani nové nápady - keď nepočítam terén a striedanie dňa a noci, tak je to po prvé zhasínanie a zažínanie svetiel na autách a budovách, potom nutnosť doplňovať strelivo, stavanie mostov cez rieky a jazerá, hĺbenie tunelov, a tak ďalej. Podľa tvrdenia autorov by mala plná hra mať perfektný príbeh, a tak nám nezostáva nič iné, iba si na ňu počkať.

Ford Racing
Na toto dielo som čítal všade iba záporné hodnotenie, a preto som sa rozhodol, že ho vyskúšam a keď-tak obhájim. Ale vážení, neviem, či som sa za svoj život stretol s tak čudnou hrou, ako je práve táto. Na jednej strane celkom rýchla a pritom nádherná grafika, na druhej hlúpe ovládanie a akčnosť hraničiaca s nerealizmom. Veď ako inak sa dá nazvať skutočnosť, že auto sa pri sebemenšom zatočení dostáva do šmyku?


EDO!: EDO vymysli si popisok, nech všetci vidia aký si tvorivý.

Aj napriek tomuto podkĺzávaniu je hra veľmi ľahká. Demo trať som na prvý pokus vyhral s obrovským náskokom na druhého. Pekné okolie trate ale nezabráni nude pri samotnom závode. Keď sa po nejakých dvoch-troch zákrutách stratíte protivníkom, čaká vás niekoľko kôl osamelej jazdy mestom. Preto sa aj ja prikláňam k nízkemu hodnoteniu, túto hru by som si v živote nekúpil, ale demo vám, už len kvôli grafike a chvíľkovému, ale dosť hlbokému úletu z reality, doporučujem vyskúšať.

Shadow Watch
Veľmi sa mi páčilo UFO, a tak som si chcel vyskúšať demo, ktoré sa honosilo prívlastkom "lepšie ako UFO“. Grafika ma trošku zklamala, vyzeralo to na 16 farieb, ale po chvíli som si zvykol a celkom sa mi hra (aj grafika) zapáčila.


Začiatok: Pomalý postup teroristami obsadeným butikom.

Ale aby som nepredbiehal. SW je turn-based stratégia zjavne "inšpirovaná“ práve UFOm, v ktorej ovládate tým špeciálnych jednotiek. Oproti ostatným hrám tohoto žánru je tu pár odlišností. Vaši zverenci majú asi reumu, a tak väčšinou nedokážu spraviť viac ako tri kroky, alebo dva razy vystreliť. Nezvyk je aj to, že smrť člena vášho týmu znamená okamžitý (neúspešný) koniec misie. Ale do pekla s muškami, toto demo je veľmi zábavné a napriek suchej grafike, čudným zvukom alebo neexistujúcej hudbe sa hrá skvele a vašu pozornosť si udrží, až kým ho neprejdete.

Soldiers of Fortune
Opäť 3D akcia a opäť prináša niečo nové. O SoF som veľa počul, a preto som sa na demo veľmi tešil a moje sny sa skoro úplne splnili. Už pri úvodnej obrazovke s varovaním, že hra obsahuje násilie a je určená pre dospelých, moje krvilačné srdiečko poskočilo. To som ešte ale netušil, čo bude nasledovať...


Odstreľovačka: Nebojte sa, nič sa mu nestalo, iba sa oblial kečupom a zaspal...

Po absolvovaní tréninku a dvoch demo levelov som sa so SoF tak zžil, že ma už žiadna hra, v ktorej sa nedá niečo odstreliť, neláka. Áno, oči vám slúžia, v Sof môžete nepriateľa doslova rozsekať na malé kúsočky. Nechcete ho zabiť? - žiaden problém, stačí mu vystreliť z ruky pištoľ, alebo rovno odstreliť celú ruku aj s ramenom. Ovšem pozor, autori to niekedy trošku prepískli, pochybujem, že sa s pištoľkou dá oddeliť noha od tela. Inak graficky aj zvukovo je hra veľmi dobre zvládnutá, menšie technické problémy nastanú, ak si zmeníte rozlíšenie viackrát za sebou. Už sa neviem dočkať plnej verzie, ktorá asi (určite) halfa neprekoná, ale mohla by sa stať dobrou odreagovávačkou.