Grand Prix 3
MicroProse/Hasbro


+   geniálna hra, realizmus, zábava (!)
  -   grafika, zvuky

Keby som mal začať tak, ako sa patrí, napísal by som asi niečo v zmysle "Legenda sa vrátila!" alebo "Pokračovanie najlepšieho simulátora Formule 1 opäť potvrdilo starú pravdu, že Microprose sú vo svojom odbore najlepší...", lenže ako zastánca progresívnych metód (nielen) v písaní recenzií si ospevovanie a superlatívy nechám napotom (nech je "napotom" kedy chce) a začnem trošku inak...

Keďže ako recenzent žijem zo zbytkov - to znamená, že hrám obvykle staršie alebo menej náročnejšie hry (preklínam všetkých, ktorí majú osemstovku a prakticky kašľú na hry,... že EDO!), môžem byť pomerne "hepi", že sa gé pé trojka ocitla na mojom tvrdom... disku, ehm. Aj keď som začínal mať pochybnosti, či mi WIN neponúkal napríklad taký ST-V: Elite Force na zrecenzovanie, len preto, aby si sadisticky vychutnával moje vykrúcanie sa a odmietanie "pretože sa to na mojom počítači nedá hrať", myslel som si, že moje písidlo ešte nie je celkom odpísané a staré dobré GP3 zvládne. Oj, horkýže zvládne!

V prvom rade teda musím varovať človekov, ktorých hardvér má svoje najlepšie roky už dávno za sebou, tj. všetkých majiteľov tristoviek a horších, že radšej, ako šetriť korunky na GP3, by mali pouvažovať, či má ich život bez poriadneho počítača vôbec zmysel. Na mojej dvestovke s 32 MB RAM a VooDoo dvojkou totiž hra niekedy trhala aj v 512x384 s maximálne zníženými detailami! To ale ešte nie je všetko, druhé varovanie je určené pre hráčov zakladajúcich si v prvom rade na grafike. Ono totiž GP3 žiadna orgasticko-grafická bomba nie je. Samozrejme, má krajšiu a vypipľanejšiu grafiku ako jej staršia sestra, ale veľa radikálnych zmien sa neudialo. Stromy síce hádžu na dráhu tiene (kix: aj keď v menu zadáte trackside objects na none, stále budete mať na trati ich tiene) a keď prší, tak sa na trati tvoria obrovské mláky, v ktorých sa odzrkadlujú okolité stromy, tribúny alebo žeriavy a vôbec; podľa mňa lepšiu simuláciu a spracovanie počasia snáď má iba Flight Simulator 2k. Monopostom sa už konečne točia kolesá a v kokpite je animovaný volant, ale to je asi tak všetko, lebo aj napriek tomu, že žijeme v roku zasvätenom grafike Q3 Arena, postavičky zostali spritové a stromy sú bitmapy. Veľmi mi chýba napríklad také nabalovanie sa trávy na kolesá, zašpinenie sa po výlete do štrkovej zóny, deformácie karosérie pri haváriách a ďalšie drobnosti, ktoré majú iné závodné hry. Aj keď pri prvom pohľade na GP3 neomdliete, zas až taká výhra to nie je (Tá grafika! Nie to neomdletie .). Už len taká Formula 1 '99 vyzerá asi štyridsaťosemkrát lepšie a je o DOSŤ svižnejšia.

Lenže ako dobre vieme, sila GP2 (resp. GP3) nikdy v grafike nebola. GP3 pokračuje v trende, ktorý nastolila práve Dvojka - je to ten najultrarealistrickejší simulátor ef jednotiek, aký bol kedy vyrobený. Okrem asi milióna rôznych možností a nastavení, pomocou ktorých si môžete vašu formulu vyladiť, aby spĺňala aj vaše najbujnejšie predstavy, obsahuje GP3 aj množstvo pred- a pozávodových grafov a tabuliek výsledkov, no, proste nádhera. A pre nás ostatných, normálnych hráčov, je tu zase kopec volieb na zjednodušenie už tak dosť komplikovaného hrania. Voľba obtiažnosti a zľahčovadlá typu automatická prevodovka, nesmrteľnosť alebo pomoc so zatáčaním sú už samozrejmosťou, menej obvyklý je ale save v hociktorom okamžiku závodu alebo nastavenie počtu kôl v šampionáte. Majstrom sa tak môže stať aj absolútny amatér, stačí, keď má aký-taký zmysel pre riadenie formule jedna... Nie, naozaj GP3 narozdiel od už spomínaného FS môžu hrať aj smrteľníci (ahoj Rasťo!).

Ďalšou kapitolou sú garamboli. Ešte stále som nepochopil, prečo nemajú závodné automobilové hry implementovaný aspoň taký deformačný model ako napríklad Carmageddon. Síce existujú výnimky (okrem Carmaga tu máme ešte Colin McRae Rally alebo Rally Championship 2k) a práve medzi také výnimky patrila aj GP2, ale to túto záhadu nevyrieši. Dobre ale, nechám tento paranormálny jav pre FBI a radšej budem pokračovať v tej GP3. Takže kvôli jasne deštruktívnemu zameraniu GP2 som si veľa sľuboval aj od tretieho dielu tejto simulácie. Fyzikálny model síce nie je zlý, hoci má isté mušky (mucha mäsiarka: nemožnosť prevrátiť sa), ale havárie mi moje očakávania nenaplnili. Sú opäť najlepšie z hier s "formulovou tematikou", ale keďže engine GP3 zostal takmer nezmenený, ani tu sa žiaden prevrat nekonal. Monopost môže prísť o kolesá, spojler, nasávanie alebo sa rozčtvrtiť. Protivníci reagujú na vaše problémy adekvátne, teda adekvátne k ich umelej inteligencii. Niekedy sa im podarí obísť vás, inokedy to do vás naperú aj na rovinke za maximálnej viditeľnosti. V menu sa dá nastaviť porucha elektroniky, defekt alebo unikanie vody, či oleja, ale rovnako, ako počas hrania dží pí tú, som sa ani s jednou z týchto "kalamít" nestretol.

Hlavným kameňom úrazu celej hry je jej neaktuálnosť. Aj keď každý rok vychádzajú takmer identické fify a enháelká z dielní EA Sports len kvôli aktuálnym súpiskám hráčov, Microprose si kľudne dovolí vydať hru, ktorá je dva roky za opicami (doslova). Ako dobre vieme sezóna 1998 nebola pre Schumiho to pravé; McLaren mal nemalý technický náskok pred svojím úhlavným nepriateľom Ferrari a Mika sa práve dostával do formy. Síce nám to dáva jedinečnú príležitosť zmeniť dejiny, ale položme si otázku - je to bez Buttona ono? Ehm . Chvíľu vám teda potrvá zorientovať sa v stajniach jednotlivých týmov, ako aj medzi jazdcami, medzi ktorými nechýbajú hviezdy Takagi a Tuero. Autorom sa ale podarilo celkom rozumne vyriešiť technickú nevyváženosť jednotlivých stajní voľbou, ktorou môžete zmazať rozdiely medzi jazdcami alebo ich naopak nechať náhodne vygenerovať.
Celá Veľká cena sa teda odohráva na okruhoch v poradí z roku 1998. Preto pekne zabudnite na Malajziu a USA a tešte sa na starú známu Suzuku alebo môj obľúbený Silverstone. Aj moje laické oko rozoznalo na okruhoch menšie zmeny oproti v tejto recenzii toľkokrát spomínanej GP2, takže pochválime autorov a odoberieme sa o odstavec nižšie.

Posledný "zápor" sú szv. (shuom zvané) dlhé štarty. Síce často neviem, čí som a keby som nemal kľúče na prívesku, asi by som ich nechal na prvom stole, ktorý by som stretol, ale ešte stále mám v živej pamäti to nudné zažínanie sa troch semafórov v Dvojke. Ale GP3 má semafórov päť (teda tých svetiel, alebo ako to mám nazvať). A okrem toho sa každý zažína asi pol hodiny. Takže to nie je žiadna maličkosť, je to horor .
A to je asi tak všetko ku kladom a záporom najlepšej simulácie Formule 1 (ups!). Zvuky sa držia štandardu GP2 (obidva sú naozaj hrozné), hudba hrá opäť iba v menu, čo ale vôbec nie je naškodu. No, čo by som vám ešte povedal? Krabica je pekná, červenobielosivá, manuál je hrubý a veľmi detailný, v hre sú autentické fotky všetkých pretekárov a za nejaký zvlášť neobvyklý výkon (pole position, prvé miesto a pod.) vás hra odmení peknou animačkou.

Hardwarové nároky
Konfigurácia Rozlíšenie Poznámka
  Pentium 200 MMX, 32 MB RAM, VOODOO2 12 MB,
  320 MB HDD
    512 x 384    aj s minimálnymi detailami miestami trhá

Čo dodať? Poctivo odvedená práca, najautentickejšia simulácia F1, zábava tak pre začiatočníkov ako aj pre profesionálov. Ak máte silnejší komp, berte.

87   Veľmi dobrá hra.