Galleon
Confounding Factor


+   veľmi nádejne vyzerajúca hra s vysokými ambíciami

Zase ďalšia tombraiderovka? Áno, ale tentoraz by to malo konečne byť oživenie tohto, prakticky už od čias prvého Tomb Raidera stagnujúceho, žánru.

Confounding Factor sídli v Bristole. Sú to teda Angláni. Momentálne ich nie je ani patnásť, a predsa je na tejto malej firmičke niečo zaujímavé. Ak vám prezradím mená jej zakladateľov - Toby Gard a Paul Douglas, asi vám to veľa nepovie. Ovšem ak druhým dychom dodám, že prvý bol hlavným dizajnérom a druhý hlavným programátorom hry so slečnou Croftovou určite si získam vašu pozornosť.

Obaja opustili Core hneď po vydaní Tomb Raidera a už v roku 1997, tesne po založení už spomínanej firmičky, začali práce na Galleone, ktorý mal byť konečne TR podľa ich predstáv (inak Core Design opustili kvôli "creative differences"...). Hra mala pôvodne vyjsť už v novembri 2000, toto menšie oneskorenie im ale istotne odpustíme, veď robiť hru najprv iba v štyroch ľuďoch, bez peňazí a ako nezávislí vývojari, to chce už poriadnu dávku odvahy, sebavedomia a šialenstva.

Príbeh Galleonu je zvláštny najmä tým, že nehráte za ženu. Je to zaujímavé, ale okrem Indyho si nepamätám žiadnu tombraiderovku (tzn. action/adventure 3rd person game), v ktorej by bol hrdina muž. Galleon je iný:) Ústrednou postavou je Rhama, korzár a príležitostný bojovník, ktorého si privolal na pomoc známy liečiteľ z mesta Akbah. Ten dá za úlohu preskúmať pôvod záhadnej galény plaviacej sa popri brehoch ostrova. Postupne Rhama navštívi aj okolité ostrovy, na ktorých stretne nielen nepriateľov usilujúcich o jeho život, ale popasuje sa aj so zložitými hádankami. Nebude ale cestovať sám, pri putovaní ho budú sprevádzať dve dievčiny (Lara killers) Mikoho a Faith. Ryšavá Faith je dcéra liečiteľa, ktorý zadal Rhamovi jeho úlohu a ako taká, má aj ona istú magickú moc. Naopak Mikoho je holka-zabiják, obratná zlodejka a bodyguard. Ani jedného sidekicka ovšem priamo neovládate, a hoci pravdepodobne nebude treba tie ženské do všetkého dokopať, ponúka vám hra aj v tomto smere priestor pre vašu neutíchajúcu, ba až maniakálnu kreativitu, nie? Dobre. Popojedem.

Engine. Základný kameň každej hry. Podľa mojej osobnej, určite nesprávnej a absolútne neopodstatnenej teórie bola popularita TR práve dielom ujov tvoričov enginu. Istý podiel na svojom úspechu bude asi mať aj to Croftovic dievča, ALE nezabúdajme, že v prvom Kobkovom jazdičovi veľmi tetu nepripomínala (teda aspoň vo VGA, v ktorej ho hrala prevažná väčšina, určite nie). Takže bez enginu, ktorý nám sprostredkoval doteraz neprekonanú - dokonalú kameru a animácie pohybu, ktoré akoby z oka vypadli "pôvodným" perzskoprincovským, by sa Lara mohla ísť zahrabať:)
Na Galleon sa teda teším už rok aj z tohto prozaického dôvodu. Áno, Severance, Carmageddon alebo Die by the Sword majú dobrú fyziku, ale na beh, skákanie a vôbec pohybové kreácie v TR nemajú. Galleon, ako taký nepriamy potomok Larinho dobrodružstva, by sa mal držať tohto štandardu a podľa tvrdenia chalanisiek z Confounding Factoru prebrať titul najlepšie zvládnutého 3D prostredia a pohybu v ňom od ich prvej hry, ktorej názov som tu už povedal toľkokrát, že sa to tu začína zvrhávať v TR kútik (sakra zas!). Teda aspoň do príchodu TR: Next Generation.

V rozmanitom (a prekrásnom) prostredí tropických ostrov by mal Rhama behať realisticky, to znamená, že jeho kroky budú naozaj kroky a nie iba také korčuľovanie prevažne sa objavujúce v tuctovejších 3rd person hrách. Jeho kostra sa skladá so 45 pohyblivých častí (zámerne som nepoužil slovo kostí), ktoré by mu mali umožniť ešte presnejšiu a detailnejšiu interakciu s prostredím, manipulovanie s predmetmi a napríklad také gestikulovanie alebo plávanie. Iba pre porovnanie, kostra Lary je zložená z 15 kostí, a aj tak nemá konkurenciu (hoci F.A.K.K.2 bol fakt blízko:)
Ale to nie je všetko. Postavy sa môžu smiať, plakať, žmurkať a pri kecaní otvárajú ústa synchronizovane s plynúcou rečou. Všetky pohyby pritom môžu byť vykonávané rôznou rýchlosťou, čo by naozaj znamenalo takú menšiu revolúciu (teda aspoň do príchodu TR: Next Generation:).

Nový by mal byť aj systém bojov. Hra je prevažne založená na boji so studenými zbraňami (natretými teplými farbami), takže mierna improvizácia na tému šerm v Die by the Sword by určite podľa. Žiaľ, ako kopec iných aspektov Galleonu, ani o mečovaní, prípadne kúzlení sa v tomto článku nič nedozviete. Autori strážia každú informáciu ako oko v hlave a okrem dvoch interview a tlačovej správy sa o tomto nádejne vyzerajúcom titule nikde nič nehovorí. Tak aspoň shuovi poďakujte za pekné obrázky a pripíšte si do svojho kalendárika s najočakávanejšími hrami veľké G ako Galleon.

PS: Áno, áno, existuje kopec 3rd person hier, v ktorých je hrdina muž... Pri písaní toho osudového odstavca som mal také súkromné miniokno:)