Metal Fatigue
Zono Interactive/Psygnosis


+   nové nápady, grafika
  -   príbeh

Od malej a neznámej firmy Zono Interactive (Psygnosis) k nám prišlo demo novej ríltajmovky. V nasledujúcich riadkoch sa vás budem snažiť presvedčiť o tom, že práve toto demo je tá vec, bez ktorej je váš ďalší život nemysliteľný a vlastne aj zbytočný. Výnimočnosť tejto hry nespočíva ani tak v tom, že je úplne 3D, veď aj Earth 2150 je trojrozmerné a dokonca je v tomto ohľade lepšie ako Me(n)tal Fatigue, ale pri konečnom rozhodnutí o kúpe hry by som bez zbytočného otálania dal prednosť práve MF. Prečo, to sa dozviete.


Mela: V strede obrazovky sa bijú moji modrí rimtecháci s neuropákmi a pod nimi vľavo niekomu odišli nohy.

To, čo som ospevoval v mojej zaujatej (korupcia je korupcia) recenzii na Tiberian Sun, ma opäť dostalo. Tí, ktorí čítajú MACHERa pravidelne, vedia o čom bude reč, ostatní si môžu trebárs trhnúť nohou... no, dobre, dobre - jednotky. Prvá vec, ktorá priam bije do očí je, že si môžete okrem klasických tankov, džípov, vznášadiel postaviť aj tzv. combota, asi 50 metrový ničiaci stroj, v utrobách ktorého sa nachádzajú traja malí človiečikovia s rýchlo bijúcimi pidisrdiečkami. V hre potom platí jednoduché pravidlo - bez combota nie si nič. Môžete mať hocijakú veľkú armádu, combot ju rozseká za pár sekúnd svojou 15 metrovou katanou a vaše oči nezostanú suché.

Stavanie combotov je ďalšou zábavnou časťou hry. Každý sa skladá z dvoch rúk, v ktorých môže mať meč, štít alebo nejakú streľnú zbraň, nôh, na ktorých má trysky na lietanie, raketomety alebo rôzne prístroje na rýchly pohyb. Telo môže byť vybavené zneviditeľňovacím zariadením, alebo môže byť opancierované a vybavené raketami. Takto hra priamo nabádza k tomu, aby ste si vytvorili vašich obľúbencov, ktorých si mimochodom môžete preniesť do ďalšieho levelu a rozsekali nepriateľov. Ich comboti sa tiež skladajú z rôznych dielov a keď combota zabijete, tieto sa v efektnom výbuchu oddelia od tela (niekedy sa katapultuje posádka) a vy ich potom môžete pozbierať a prilepiť na svojho miláčika. Medzi levelmi získavate "skúsenostné" body, ktoré môžete investovať do upgradeu stavieb, jednotiek alebo lepších posádiek combotov. Po prvýkrát sa v realtimeovke objavuje aj tzv. pre-build časť, kde si môžete postaviť svoju základňu a rozbehnúť výrobu ešte predtým, než začne misia. Výborne Zono.

Záver zhrniem do jednej vety (pri počítači som strávil skoro celé popoludnie lebo mi ten d.... (dobrák) EDO povedal: "Zajtra mi nezabudni doniesť tie články,..." ...ktoré som samozrejme ešte nemal napísané. Zabiť. (Inak na tie články môžeš mať ešte 5 dní, ale niekto asi nepochopil, že som chcel iba to čo už máš, však? .)

Aj keď som v predchádzajúcom odstavci pochválil tvorcov hry, zoznam noviniek ešte neskončil. Hovorí vám niečo pojem "multisurface battle"? Nie? Tak vedzte, že je to tá najlepšia vec, akú som kedy videl (pred siedme slovo v tejto vete som zabudol dať "skoro" do zátvorky :-)). MF vám ponúka namiesto jedného bojiska hneď tri. Klasické na zemi slúži na postavenie vašej základne, to pod zemou na nečakané vpády do protivníkovej základne a v tom na orbite sa zvádzajú kruté bitky o energiu zo solárnych kolektorov (inak okrem slnečnej energie sa tu využíva aj geotermálna a musíte mať aj ľudské zdroje - niečo ako farmy vo Warcrafte alebo domčeky v Age of Empires).


Double: Vľavo: Na prechádzke s robotom s Cloaking Unit. Vpravo: Práve som zobral niekoho ruku...

V hre máte možnosť výberu z troch strán - dobrých Rimtech, zlých Mil-Agro a záhadných Neuropa, ktorí majú niečo do činenia s mimozemskými technológiami. Grafika je, ako som už povedal, kompletne 3D a aj keď nedosahuje kvalít Earth 2150, niet čo by som jej vytkol. Je dosť rýchla a výhodou je aj to, že si môžete nastaviť rozlíšenie od 640x480 až po 1600x1200. Engine neumožňuje deformovať terén ani striedanie dňa a noci, ale toto všetko MF odpúšťam kvôli perfektným animáciám (nielen) combotov. Pri bitke týchto obrov máte pocit, že sa pozeráte na nejaký film so samurajmi a párkrát som sa pristihol, ako zámerne posielam slabších combotov proti silnejším, len aby som videl ten boj.

Záver zhrniem do jednej vety (pri počítači som strávil skoro celé popoludnie lebo mi ten d.... (dobrák) EDO povedal: "Zajtra mi nezabudni doniesť tie články,..." ...ktoré som samozrejme ešte nemal napísané. Zabiť. (Inak na tie články môžeš mať ešte 5 dní, ale niekto asi nepochopil, že som chcel iba to čo už máš, však? .) Demo je dosť rozsiahle a veľmi zábavné, preto určite odporúčam vyskúšať.

Hardwarové nároky
Konfigurácia Rozlíšenie Poznámka
  Pentium 200 MMX, 32 MB RAM, VOODOO2 12 MB     800 x 600    plynulo