Fallout 2
Black Isle Studios/Interplay


+   skoro grátis, dlhé a dobré
  -   grafika, zvuky, animácie


No exit: Aj toto sa vám môže stať pri opúšťaní Vaultu...
Rok sa zišiel s rokom a Level nám na svojom CD prináša dlhoočakávanú bombu Fallout 2. Po celý čas, čo som F2 hral, som rozmýšľal, či mám, alebo nemám napísať recenziu - zostať žiť, alebo zomrieť pod rukami rozzúreného EDA. Nakoniec som sa z čisto osobných dôvodov rozhodol pre tú nesprávnu možnosť. A tak píšem recenziu, ktorú si prečíta asi jedno promile ľudí, ktorým sa na disku povaľuje tento MACHER. Teraz, dúfam, že už pesimisticky naladaní, čakáte, čím vás prekvapím - no, okrem bonusu v počte čiarok v jednej vete, asi ničím - a bude horšie...

Päťdesiat rokov je dlhá doba. Niekomu sa konečne podarí dospieť, iný sa prvýkrát vykúpe (teraz som sa nechcel dotknúť nikoho z redakcie...), alebo sa stane Vyvoleným, ktorý musí pomôcť svojej dedinke, založenej hrdinom z prvého dielu postnukleárneho RPG.

Ak ste hrali a dohrali Fallout, tak viete, že to s naším hrdinom nedopadlo veľmi dobre. Potom ako ho odmietli vlastní ľudia, sa vybral na dlhú púť. Až celkom na severozápadnom konci USA našiel malú dedinku, ktorá síce jeho historkám nikdy neuverila, ale ako slávnemu Vault Dwellerovi (Pozor! ďalší shumade super preklad: Vault Dweller = Ten, ktorý obýva Vault) sa mu tu dostalo náležitého ocenenia. A tak nezomrel (celkom) sám a v púšti.

Ale medzitým uplynulo už spomínaných päťdesiat rokov a teraz ste tu vy. Vaša dedinka zomiera a vy ste boli spomedzi jej členov vybraní ako jej posledná nádej. Musíte nájsť G.E.C.K. Musíte nájsť Garden of Creation Kit, s ktorým sa dá vybudovať oáza v púšti, krásne mesto v zamorenom svete...


Tandi: Ako sami vidíte, čas na nej nezanechal žiadne stopy... stále je to kočka ako v jednotke.

Po klasickom výbere hrdinu ste hneď vhodení do prvého questu pre staršinu a po jeho splnení naberá hra plné obrátky. Váš sused vás poprosí, aby ste mu "vytrhali" burinu v záhrade, kamarát hľadá svojho psa... Najprv máte slabučkého a neozbrojeného hrdinu, ktorému robia problémy aj tie hlúpe mäsožravé rastliny, aby ste ku koncu rozkopávali hlavy vojakom Enclávy (ehm...). Keď sa hlbšie ponoríte do hrania, zistíte, že F2 nie je len taký narýchlo splácaný skorodatadisk, ale premakaný druhý diel, ktorý poráža svojho staršieho brata (sestru?) na celej čiare. Veď hneď na začiatku, keď sa dostanete von z dedinky na obrazovku mapy, nemôžete prehliadnuť, že je akosi väčšia. Je. Verte mi, F2 je prinajmenšom dva razy taký rozsiahly ako prvý diel. Okrem asi pätnástich miest sa tak pozriete aj do rôznych známych prostredí z jednotky - napríklad stretnete Tandi, ktorú ste v prvom dieli mohli zachrániť z rúk Raiderov. V F2 je prezidentkou New California Republic - starých známych Shady Sands. F2 ide v tomto vysvetlovaní súvislostí ešte hlbšie, a tak sa dozviete, ako to vlastne bolo s pokazeným water chipom a načo boli Vaulty v skutočnosti určené...


Sex: Áno, najlepšie so ženou...

Ešte predtým však budete musieť splniť množstvo "dejových" úloh a dobrovolných subquestov (ahoj NOX!). Tieto sa neodohrávajú len v rámci jedného mesta, ale môžu vás sprevádzať aj dlhú časť hry, kým si ich konečne odškrtnete ako splnené vo vašom PIP Boyovi. Ale naozajstnými perlami sú rozhovory. F2 sa prekladal rok, to znamená, že ich je DOSŤ veľa. O to mi však teraz nejde - F2 som hral aj tak po anglicky kvôli pôžitku z... proste kvôli pôžitku, ale aby som sa zase nezakecal, ide o ich prapodstatu, o ich náplň - no, proste sú vtipné!!! Pretože chcem, aby aj tí (chudá...), ktorí F2 nehrali pochopili, o čom tu je reč, uvediem dva príklady:

Pokec s jednou utrápenou osôbkou vo Vaulte 13.
I was born two months premature. When I was one, I was dropped on the porch. When I was two, I had pneumonia. When I was three, I got the chicken pox. When I was four, I fell down the stairs and broke six ribs. When I was five,...
When I was eight, my dog Spike got hit by a tractor. When I was nine, my mother lost her arm to rabid brahmin. When I was ten, my sister was torn to a bits by a pack of dogs. When I was eleven, my granfather killed himself because I...

No comment...(iba na vysvetlenie: môja postava bola žena s menom Rakovina )
-(Stuart nads) Rakovina... Rakovina... I like that. Pretty name. Well, it's a pleasure to meet you, Rakovina. What can I do for you?
-Actually, I was just looking around. Catch you later, Stuart.
-I've taken in your over-pixellated breasts, your ridiculous sashay when you walk, your unimaginative character point allocation and concluded you are a mini-maxing Laura Kroft wannabe...a "munchkin".
-I...
-You are nothing more than a typical "RPG female hero model", if you will, one of MANY such models that seems to fill this world in droves.
-Well...
-(Looks at you pityingly.) But do you see the TRAGEDY here? I have mistakenly reduced you to a stereotype, a caricature, a generic Fallout model, instead of regarding you as a specific, unique character.
-Uh, but Stuart, I AM a typical hero model. In fact, I am the player's character of this game.


Problémy: Cestou po mape som náhodou narazil na túto skupinku vojakov Enclávy (vpravo). Dúfam, že som si to sejvol...

Dúfam, že sa vám to páčilo. Ak nie, vedzte, že toto bol iba zlomok toho najlepšieho z Falloutu 2. Autori pridali do pokračovania aj rôzne narážky na monthypythonov alebo prostredníctvom niektorých postáv okomentovali vaše počínanie v prvom dieli. Ale nová hra nestojí iba na výborných rozhovoroch. Preto po bližšom a hlbšom preskúmaní nájdete aj v dvojke pár rozdielov - tzv. noviniek. Určite vítanou zmenou sú nové perky a skilly. Neradujte sa však predčasne - nie je ich toľko, aby ste polhodinu rozmýšľali, na čo slúžia a či sa vám do nich oplatí investovať skill bodíky. Okrem klasických - použitelných vlastností je tu aj pár na pobavenie. Napríklad ak sa oženíte/vydáte pribudne vám k perkom položka married. Umývaním brahminov od hovienok zase môžete získať Expert Excrement Expeditor. Sexpert alebo Kamasutra Master sa zíde vždy, no a keď v ringu zložíte boxera, stanete sa šampiónom a možno stretnete aj Evana Holyfielda... Ako som vyššie napísal môžete sa oženiť, ale keď hráte so ženskou postavou, nič vám nebráni sa len tak bez záväzkou s každým (aj ženou) vyspať. (Toto môžete praktikovať aj s mužským charakterom, ten sa (žiaľ) ale s mužmi nevyspí.) To je dobré. Fallout 2 dáva tiež väčší dôraz na hodnotu vašej vlastnosti speech - s hodnotami pod 60% sa neoplatí ani ísť do mesta - polovica rozhovorov vám aj tak unikne .


Srandičky: Toto je teleport, ktorým sa dostanete späť v čase do Vaultu 13, aby ste tu mohli zničiť water chip. Cool.

Autorom sa podarilo vychytať aj zopár mušiek z prvého dielu a tak nemusíte loudovať, keď sa nejaké NPC postaví do dverí a vy nemôžete vyjsť, alebo vojsť do budovy, stačí naňho kliknúť pravým myšítkom a v novotovorenom menu vybrať ruku, ktorá ho od dverí odstrčí. Podobných vylepšení je v F2 kopa, hoci ich ocenia asi iba tí, ktorí hrali jednotku. Ale bezpochybne najlepšou vecou v F2 je auto. Aj keď vám skill outdoorsman umožňuje vyhnúť sa náhodným súbojom na mape, stále je cestovanie po takom rozlahlom svete skôr utrpením než zábavou. Keď sa vám však podarí v jednom queste získať auto, razom sa váš čas strávený na mape scvrkne na minimum. Malá rada - keď vám dôjde palivo, stačí na auto použiť power celly - 40 nabije asi desatinu kapacity baterky. (Toto samozrejme nemám z vlastnej hlavy. Ďakujem kamarátovi Martinovi Skráškovi...)(Inak SuSovi -pozn. EDO)

Hardwarové nároky
Konfigurácia Rozlíšenie Poznámka
  Pentium 200 MMX, 32 MB RAM     640 x 480    plynulo

Posledný odstavec je zvyčajne venovaný negatívnym vlastnostiam hry a keďže F2 nepatrí medzi najnovšie erpégéčka, jeho hlavnou slabinou je technická stránka. V tomto prípade si nízka hardvérová náročnosť vyberá svoju daň v podobe naozaj hnusnej grafiky a strašných animácií (postavičky sa hýbu po hexoch). Zvuky sa síce prežiť dajú, aj keď ich je v hre dosť málo. Hudba absentuje, takže vlastne nie je nič, čo by som jej mohol vytýkať ) Môj zaverečný verdikt vám bol určite známy už na začiatku tejto recenzie, veď čo by som mohol mať proti dlhej a zábavnej hre, ktorá je za babku? (To je rečnícka otázka, neodpovedajte.)

71   Za tú cenu lepšiu hru nezoženiete.

PS: Pretože som hral F2 po anglicky, samozrejme, že som si zabudol nainštalovať patch. Nikomu to nedoporučujem - loudovalo mi to asi minútu a padalo ako Windows...