Oddworld: Abe's Exoddus
Oddworld Inhabitants/GT Interactive


+   Abe, zvuky, ťažké, nízka hw náročnosť, budgetová cena
 ±   quick save

2D plošinovky sú mŕtve. Nebudem si brať žiadne servítky a vypálim to na vás hneď na začiatku recenzie, povedal som si tesne po dohratí Exoddu, poslednej (dobrej) 2D plošinovky. Možno to už dávno viete, ja som si to uvedomil iba nedávno, Abe's Exoddus JE posledný zástupca tohto žánru. Neviem o tom, že by sa nejaká takáto hra mala v dohľadnej dobe objaviť, alebo že sa nejaká vôbec pripravuje . Ak ma chcete potešiť, tak ma presvedčte, že sa mýlim.


Päť pív!: Áno, aj na Ejba sa hodí toto heslo, ktoré vymyslel Martin pri pohľade na trojprstého Raziela z LoK: Soul Reaver.

Takže po trošku pesimistickom úvode vás vítam v mojej recenzii "najnovšieho" počinu z dielne Oddworld Inhabitants. Tento mladý a ambiciózny tým nám na obrazovky prvýkrát priniesol modrozelenú obludku s poetickým menom Ejb (teda Abe) na Vianoce roku 1997. Neskôr nám nasľubovali ďalšie pokračovania, ktoré mali byť akýmsi "komplexným obrazom života na Oddworlde", obrazom sveta, v ktorom žije rasa inteligentných, ale hrabivých Glukkonov so svojimi pomocníkmi Sligmi a zotročenými pacifistami Mudokonmi. Ovšem pozor, Exoddus nie je druhý diel z tejto série (kvintalógie), tým je Munch's Oddysee. Je to iba datadisk, hoci sa predával za 1,5k Sk a na svoje spustenie nepotrebuje prvého Ejba. Takže od Exoddu nemôžeme čakať skoro nijaké vylepšenie grafiky alebo radikálne zmeny, je to hra na želanie nás, hráčov. Toľko na vysvetlenie pomerov v krajine. Ale všeobecne známa vec je, že aj s minimom noviniek sa dá urobiť super pokračovanie. Aby som všade neuvádzal tie isté príklady, nechám Fallout 2 na pokoji a radšej vám prerozprávam príbeh.


Paramiti: Ejb visí, Paramit číha, ďalší dvaja pavúci sú schovaní v tme vľavo hore.

V prvom dieli ste Ejbovi pomohli sabotovať Ruptere Farms - najväčší mäsokombinát vo vesmíre. Ovšem tým trápenie Mudokonov neskončilo, Glukkoni našli ich posvätné pohrebisko a z kostí ich predkov vyrábajú dosť návykový nápoj Soulstorm Brew. A tak sa Ejb vrhá do nového dobrodružstva - zničiť piváreň a oslobodiť čo najviac z 300 Mudokonov pracujúcich na rôznych miestach Oddworldu. Podmienka dohratia hry zostáva - zachrániť musíte aspoň polovicu všetkých Mudokonov, inak happy end neuvidíte. Samotné hranie začína v doloch na kosti Bonewerkz, kde sa Ejbovi kamaráti opijú a on pre nich musí nájsť liek. Ten mu sľúbia duchovia jeho predkov, keď splní ich quest v hrobkách Mudomo a Mudanchee. Táto nútená odbočka z príbehu mi veľmi pripomína Ejbovu odyseu, pretože aj tam ste na postup ďalej potrebovali získať nejakú schopnosť (ničiť míny) a tiež ste museli navštíviť dve krajiny - Scrabaniu a Paramoniu, aby ste ju získali.

BONEWERKZ BULLETIN
It has come to my attention that some employees believe that Bonewerkz can be shut down by turning off the five main boilers. Rubbish! This filthy lie is spurious, reprehensible and completely untrue!
Furthermore, any employee who turns off all 5 workwheels and shuts down Bonewerkz will be immediately down-sized.
Sincerely,
Director Phleg

Ale takýto pocit déj(Viete, čo som práve zistil? Gates nemá rád Francúzov. Ani po nastavení fr. klávesnice sa mi nepodarilo nájsť opačný dĺžeň, a tak ostante bez "déja vu" a "a la". PS: Dajte mi vedieť, keď ho nájdete.)a vu budete mať vlastne po celý čas hrania. (Toto samozrejme neplatí pre tých, ktorí Odyseu nehrali.) Povedomé sa vám budú zdať niektoré levely a povedomé budú aj niektoré problémy, ktorých je v hre požehnene. Ale zámerom autorov nebolo iba ťahať z nebohých hráčov peniaze, a preto hru spestrili pridaním nových nepriateľov a hlavolamov. Ejb sa teraz môže prevteliť do každej bytosti, ktorá má aspoň jednu končatinu. To znamená, že okrem strieľania so Sligmi, si užijete aj komandovanie v tele Glukkonov, hádzanie bômb v koži lietajúcich Sligov a bojovanie so Scrabmi a Paramitmi. Vôbec celý Exoddus je omnoho ukecanejší a viac záleží na spolupráci s ostatnými formami života. Preto sa rozšírila aj voľba Gamespeak - aj najprimitívnejší Scrab má tri hlášky, ktorými sa dorozumieva so svojim okolím. Aj Ejb už môže prikazovať, aby Mudokoni pracovali ("Work!"), alebo pozdraviť viacerých Mudokonov naraz ("All a'ya!"). (Vidno, že nie je ani náhodou Angličan...)


Tetovanie: No, čo pozeráš? Máš tetovanie! Aspoň môžeš vyliečiť svojich priateľov.

Mudokoni sú teraz omnoho rôznorodejší, majú rôzne hlasy, náladu a farbu. Počas hrania sa stretnete s priateľskými zelenými stvoreniami, s naštvanými alebo smutnými červenomodrými - tých ukľudníme milým "Sorry.", alebo nafetovanými bláznivými zelenožltými obludkami, ktorým nepomôže nič iné, ako poriadna cez papuľu . Vážne, pod číslom 5 sa skrýva Ejbova sadistická zbraň číslo jedna - mlátenie. Cool. Ak ste práve zakysli, je toto mlátenie vynikajúca odreagovávačka. Škoda len, že niekedy sa od rozzúreného Mudokona ujde aj Ejbovi. Teraz som skoro zabudol na veľmi dôležitých sivých Mudokonov, s ktorými sú spojené aj najťažšie prekážky. Keďže mali pracovať v baniach, Glukkoni im nechali zašiť oči, aby sa títo neboráci nikdy nedozvedeli, že vykopávajú pozostatky svojich predkov. Pretože sú slepí, tak nevidia,... ehm , nevidia pred seba a keď sa s nimi Ejb rozpráva, musí dávať pozor hlavne na príkaz "Follow me!", ktorý nie vždy ten najlepší nápad, lebo slepý sa asi ťažko zastaví na kraji priepasti... Okrem vyslobodzovania týchto neborákov bude Ejb zachraňovať aj Mudokonov, z ktorých sa vyrábajú ďalšie prísady do piva.


Krajinka: Prekrásne backgroundy sú už tradícia.

Exoddus sa od svojho staršieho brata líši aj tým, že sa už tak nehraje na heslá a zapamätanie si určitej melódie. Obvykle vám ostatní, voľní, Mudokoni pomôžu aj bez prehovárania a nepožadujú žiadne "Password!", stačí, keď ich milo pozdravíte. Medzi novinky patrí aj rozbíjanie truhlíc s dušami Ejbových predkov, ktoré vám otvoria niektoré dvere, alebo darujú schopnosť zneviditeľniť sa. Táto šikovná vec vám umožní mlátiť Sligov alebo iné potvorky, ku ktorým by ste si takúto drzosť inak nemohli dovoliť. Ale nič nie je večné, a tak je aj neviditeľnosť časovo obmedzená. Nakoniec nám zostalo smutné konštatovanie, že si už na žiadnom Elumovi nezajazdíte a tak isto nestretnete žiadne včely alebo netopiere.


Výsmech: 243 zachránených je vám málo?

To však na zábave vôbec neuberá, lebo moje (a určite aj vaše) najobľúbenejšie zvieratko Paramite zostalo. Tento pavúčik môže kecať so svojimi súkmeňovcami a likvidovať nižšie formy života, ako sú pijavice Slurgs alebo larvy. Jeho škreky sú tak isto perfektné, takže ak mi budete chcieť poslať niečo na Vianoce (vlastne nemusia to byť ani Vianoce), tak ma najviac potešíte práve takýmto nejakým pekným veľkým pavúkom... (kombo bonus za 5x "m" na konci slova!!) Najväčia zábava je ale s Glukkonmi. Pretože nemajú ruky, a tak nedokážu ovládať páky ani výťahy, musia si pokrikom "Help!" zavolať Sliga, ktorému potom môžu dávať pokyny na ovládanie rôznych zariadení, alebo strieľanie na nevinných okoloidúcich. No, hra s Glukkonmi vás bude baviť určite, vlastne ako aj celý Exoddus.


Koniec: Posledná obrazovka a s ňou aj dôkaz, že som naozaj tých 243 Mudokonov zachránil.

Ak ste náhodou čítali moju recenziu prvého Ejba, možno si pamätáte, ako som tam bedákal nad obtiažnosťou. Môj nárek bol bohužiaľ vypočutý a moje požiadavky bohužiaľ splnené, a tak pribudol quick save, ktorým sa hranie "trošku" zjednodušilo. Neviem, či je to nevýhoda alebo výhoda, podľa mňa je to dosť subjektívne - ak ste hrali prvého Ejba nebudete mať z hry nič, pretože si budete môcť na hociktorom mieste hru sejvnúť, ak ste ho ale nehrali, bude vás Exoddus asi viac baviť, lebo odpadajú päťobrazovkové bezsejvovacie mínové orgie (moje obľúbené).

Hardwarové nároky
Konfigurácia Rozlíšenie Poznámka
  P166, 16 MB RAM     640 x 480    minimum (opísané z krabice)
  Pentium 200 MMX, 32 MB RAM, 170 MB HDD     640 x 480    plynulo

Keď to celé zhrniem, je Exoddus tá pravá hra na krátenie dlhých letných slnečných dní na pláži. Aj napriek svojej perfektnej grafike a zvukom, ktorými prekonáva aj mnoho najnovších hier (nechcem rýpať, a tak iba pozdravím Force Commandera ), je hardvérovo nenáročný, a preto spustiteľný aj na slabšom notebooku. A vďaka svojej budgetovej cene je prístupný naozaj každému, takže sa nemáte načo vyhovárať - bežte a kúpte si ho, je predsa posledný svojho druhu.

92   Ak sa chcete dlho a kvalitne zabaviť skoro zadarmo, a nemáte nič proti zelenej farbe, nič lepšie nenájdete.

PS: Ešte som zabudol na jednu kuriozitku. Exoddus má tri cédéčka!!! Jedno inštalačné (250 MB), jedno so samotnou hrou (napálené až po okraj) a jedno so 46 Kb anglickým manuálom... No, čo dodať, iný kraj - iný mrav.